Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jelikož nikdo z nás se zatím nedostal k tomu aby nějakou recenzi napsal, nebo ji sem dal, přeložili jsme společně s Namelessem komentář, který ke svým písničkám řekla přímo Tarja Turunen.


Písně My Winter Storm

Po té co jsem si vybrala písničky pro album, narazila jsem na zvláštní propojení jejich textů. Vynořil se z nich určitý příběh. Některá klíčová slova se objevila ve více než jedné písni a některé písně zase ve svých textech odhalily rozdílné znaky.

S několika málo změnami, téměř každá písnička krásně zapadla do tohoto příběhu.

Zároveň je příběh nezřetelný a písně nejsou žádným způsobem propojené. Můžete poslouchat jakoukoliv píseň z alba a ona bude mít smysl sama o sobě. Ale na začátku bylo jednodušší soustředit se na linku, která se vinula celým albem a byla velmi inspirující pro hudbu, kterou jsem hledala v každé písni. Zároveň mi to pomohlo napsat nové písně, jelikož jsem měla hned od začátku vymyšlený pěkný příběh.


Die alive (Zemřít zaživa)

Tato píseň je o žití každé chvíle života naplno. Je to bojovná píseň bez ostří nebo krve. Boj o to, dělat ve svém životě to co chceš, takovým způsobem, aby když zítra zemřeš, zemřel jsi živý.
Ne jako spousta ostatních lidí, kteří jsou mrtví, přestože jsou stále naživu. Jim Dooley přidal prostřední částí písně dojem filmového traileru.


Obrazek


 

Lost northern star (Ztracená severská hvězda)

Tato píseň byla složena na Ibize spolu s Michelle a Kiko. Chtěla jsem na albu mít těžší píseň s více operními vokály. Trvalo několik dní než jsme přišli na tuhle a nakonec má 74 zvukových stop vokálů!
Užila jsem si spoustu zábavy když jsem svým hlasem vytvářela zvláštní zvuky a harmonie. Mel Wesson přidal písni na síle jeho šílenými zvuky. Příběh v textu je krásný, přestože píseň v sobě má velkou sílu.
Rozhodně se nám líbí Rammstein a jako poctu jsem zazpívala část „my soul burns“, která vám bude povědomá pokud posloucháte tuto kapelu.


Sing for me (Znamení pro mně)

Tuhle píseň jsem dostala, když byla kapela téměř hotova s nahráváním alba v Irsku. Jakmile jsem si slyšela, okamžitě jsem si ji zamilovala. S její orchestrální a sborovou úpravou, strašidelnou náladou a nádhernými melodiemi perfektně seděla k dokončení zvukové kompozice a podstaty alba. Tohle je jedna z mála písní, kterou jsem vůbec neměnila, což je s podivem když uvážíte, že jsem ji dostala tak pozdě.


Obrazek


Minor Heaven (Nedůležitá nebesa)

Už se mne několikrát ptali co vlastně znamená „Minor Heaven“. Nemyslím, že by tato otázka měla odpověď. Minor Heaven je čímkoliv čím chcete aby bylo. Zamilovala jsem si melodii a představovala si ji jako jednu z písní, kterou zpívám na klasických koncertech. Požádala jsem mého drahého přítele Izumiho aby mi k ní hrál piáno a podpořil tak tuto myšlenku.
Píseň se s orchestrem a kytarami rozvíjí a mění na mnohozvučnou a tuto kombinaci mám moc a moc ráda.

 

Our great divide (Naše velké odloučení)

Ve své kariéře jsem zpívala několik úžasných balad. Miluji balady a hledala jsem píseň v níž bych se cítila volná a splývala s hudbou.
Anders a Mattias zahráli úžasnou melodii a já jsem do některých částí přidala svůj rukopis. Texty jsem napsali s Hanne během překrásných úsvitů na Ibize. Začalo to jako zamilovaná píseň... ale nedokážu říct kde to skončilo.


Obrazek


Boy and the Ghost (Chlapec a duch)

 

Tato píseň reprezentuje temného ducha alba. Boy and the Ghost roste kousek po kousku neočekávaným způsobem a stává se obrovským a oslňujícím. Má zvláštní a tajuplný příběh. Hudba plyne jako v muzikálu. Je to ten nejlepší společník pro Sing for Me. Jako dvě části jedné písně, zároveň v hudbě i textu.

 

Poison (Jed)

Tahle klasika Alice Cooper je stále hodně hraná v rockových rádiích ve Finsku. Text je dost legrační, když uvážíte že ho zpívá žena. Nejsem žádný zarytý fanoušek Alice Cooper, ale tato píseň se mi vždy líbila a připomíná mi moje mládí.
Spolu s mou přítelkyní Teou, bratrem Tonim a Danielem, producentem alba, jsme nahráli poměrně hodně vokálů do pozadí. Už originál jich měl dost a trvalo nějaký čas než bylo vše hotovo. Vytvářeli jsme píseň tak aby zapadla do celkového obrazu a zvuku My Winter Storm.
Mel Wesson udělal úžasné podkresy a Alex, Doug, Earl, Trosten a Daniel tvrdě pracovali ve studiu aby píseň zněla nově a zároveň věrně originálu.Obrazek

My Little Phoenix (Můj malý Phoenix)

Když jsem dostala tuhle píseň, moc se líbilo, že je jiná než ostatní. Má strukturu waltzu což je pro rockovou písničku neobvyklé.
Už z dema jsem si představila jak by měla píseň vypadat. Vysvětlit producentovi a muzikantům čeho chci dosáhnout bylo u této písně nejobtížnější ze všech…
Téměř všichni ji pochopili až těsně před jejím dokončením, ale od té doby patří mezi jejich nejoblíbenější.
S výsledkem jsem naprosto spokojená. Mel Wesson a Jim Dooley zase jednou odvedli obrovský kus práce!
Přesto je stále obtížné vyjádřit ji slovy. Musíte si ji poslechnout.


I Walk Alone (Jít sama)

Tato písnička byla jedna z prvních, kterou jsem obdržela. Byla inspirována námětem z Mozartova Requiemu. Okamžitě jsem si pomyslela, že by mohla odpovídat mé identitě a osobě jako zpěvačce, v pozadí lze totiž vnímat klasicismus. Bylo těžké se rozhodnout zda a v jaké podobě písničku přijmout. Začali jsme ve studiu experimentovat s kytarovou verzí a postupně jsme přidávali více orchestru. Prvotní myšlenka byla, vybrat si jednu z nich, ale pak se mi líbily obě, takže nakonec nahrávací společnost navrhla I Walk Alone jako první písničku a ušetřili mi den! Uvolili se, že z těchto dvou verzí udělají dvě samostatné písničky, takže jsem si nemusela vybírat.Obrazek


Oasis (Oáza)

To je jediná písnička, kterou jsem pro album skládala sama. Cítila jsem, že název „Oasis“ bude působit velmi silně, jako obraz, zkoušela jsem „malovat“. Dokonce přesto, že jsem pro tuto píseň napsala finská slova, rozhodla jsem se nechat jí anglický název. Pocity a emoce byly pro skladbu její nejdůležitější součástí.Oasis hovoří o mé vnitřní svobodě, štěstí a pohodě. Každý by měl být schopný najít onen klid a mír když je to potřeba.
Calling Grace (Volající laskavost)

Album My Winter Storm bude mít tendence vést Vás bez přestávky rozdílnými emocemi.Atmosféra je tmavá a silná a tak jsem přemýšlela, jak album uzavřít. Část hudby, která Vám dovolí se uvolnit a zanechá ve Vás příjemnou náladu. Myslela jsem, že akustické kytary budou pro tu píseň ta nejlepší věc.
Když jsme byli na Ibize, upravovali jsme jinou písničku a já jsem řekla ostatním jakou mám představu. Okamžitě a velmi spontánně jsme začali pracovat s akustickými kytarami s Kiko a Michelle. O pár dní později byla písnička hotová a ani další dny nezměnili to, že se stala poslední nahrávkou.
Jsem velmi šťastná, že mám Kika Loureira (už jen to, že se Kiko zapojil do dvou písní je neobvyklé),a že hraje na akustickou kytaru. On tomu rozhodně dodává zvláštní příchuť, kterou jsem hledala pro úžasné zakončení My Winter Storm.
Obrazek

Damned and Divine (Ztracen a hledající)

Tato píseň byla vytvořena Torstenem Stenzelem, Angelou Heldmann, Adrianem Zagoritisem a mnou. Oni vytvořili základní línii, kterou mi ukazáli. Obvykle potřebuji nějaký čas na to, aby se píseň stala mojí součástí, ale tohle bylo něco jiného. Cítila jsem v té písničce velkou sílu. Přidala jsem vokály a udělala nějaké malé změny ve slovech. Je cítit, že Damned and Divine byla vzata z filmu o upírech. Temná, smutná, jemná a překrásná.
Když jsme na písničce začali pracovat ve studiu s Danielem a kapelou, každý si ji zamiloval a chtěl se stát její součástí. Když jsme pak skončili, vznikly dvě rozdílné verze.
The Reign (Kralování)

Tiché a překrásné atmosféry, které jste mohli slyšet v jisté filmové melodii, inspirovali tuhle píseň.
Setkala jsem se na Ibize s Torstenem Stenzelem a prodiskutovávali jsme s polu nějaké nápady a on mi pro mé nové album poslal tuhle píseň. Ihned jsem mezi námi cítila silné propojení a tak jsem ho požádala, aby v mém albu My Winter Storm hrál na klávesy. Já jsem hrála některé doprovody, miluji to, a jemu jsem vysvětlila, jakou z té písně cítím náladu. Když jsme skončili, měli jsme složené dvě nové společné verze. The Reign je jedna z nich.
Můj první přístup k téhle písni byl mít ji na albu jako instrumentálku. Když mi Torsten přednesl svůj první nápad, přemýšleli jsme jak použít můj hlas jako nástroj beze slov. Zpívala jsem nějaké vokály, které jsem měla ve své mysli.
Pak jsme nahráli první demo té písničky a přišlo nám zřejmé, že by měl The Reign vyprávět také příběh.
Společně s Angelou Heldmann a Adrianem Zagoritisem jsem nakonec napsala zasněný text blízký příběhu a již jsem měla svou mysl. Je poctivé říct, že The Reign byl zčásti inspirován knihou Paula Coelho „The Alchemist“(Alchymista).
Ohromující uspořádání orchestru, komposice od Jima Dooleyho, opravdu zachycený duch a slova z „The reign“. Znamenitý Martin Tillman zahrál překrásné party na čelo (violoncello).Obrazek

Ciaran´s Well (Ciaranův pramen)

Pro album My winter Storm jsme nahráli bubny, basy a kytary v Irsku. Měli jsme moře času a já jsem chtěla zachytit, hudebně zachytit, to nej z mých zážitků.Tohle je jediná písnička složená v Irsku.
Měla jsem tu možnost vidět úžasného Douga Wimbishe a Alex Scholpp, jak jsou každý den mezi nahráváním alba vytížení.Milovala jsem některé kytarové rytmy z těch chvil a žádala Alex, aby je pro mě nahrála. Chtěla jsem mít písničku třeskutou a gradující.
Ciaran´s Well vznikla velmi spontánním způsobem. Její jméno odkazuje na jeden ze sta svatých pramenů v Irsku. Na jeden zvláštní, který byl blízko našeho studia a je obklopen mnohými kouzelnýmni příběhy.
Bylo vlastně velmi těžké zahrnout moji vlastní osobnost do této písně. Nechtěla jsem aby tato píseň byla ambiciózní, trochu zábavná a v jednom okamžiku dokonce šílená. Zřejmě to na Vaší tváří vykouzlí úsměv. Tak jsem požádala Michelle Leonard, aby mi předala svůj rukopis. Michelle a já jsme společně dělali dvě různé písně pro My Winter Storm. Při psaní slov a vokálních melodií jsme si uprostřed noci v hotelovém pokoji v Hamburku užili spoustu legrace a myslím, že to bylo báječně vyčerpávající!

Obrazek

zdroj: www.mywinterstorm.com